Vilkaviškio sėkmės istorija. Vilkaviškio jaunimui svajonę sukurti savo verslą padeda paversti realybe: mokėsi iš patyrusių verslininkų
2020 gruodžio 05 d.
Apie savą verslą svajoja ne vienas – vis tik, sėkmingai jį sukurti nėra taip paprasta. Norint paskatinti ir padrąsinti jaunus, ekonomiškai neaktyvius Vilkaviškio gyventojus imtis savo verslo įkūrimo, VšĮ „Jaunimo ambasadoriai“ nusprendė įgyvendinti projektą „Veiklus. Verslus. Veržlus.“. Kaip sako projekto vadovė Mingailė Ružytė, jo metu visi dalyviai uoliai ir nuoširdžiai dirbo su savo verslo idėjomis, o dalis jų šiandien po mažu virsta realybe.
Rajone trūksta galimybių
- Ružytė sako, kad Vilkaviškis yra nedidelis miestelis, kuriame auga daug motyvuotų jaunų žmonių. Vis tik, jie neturi tokių tobulėjimo galimybių kaip didmiesčiuose gyvenantis jaunimas.
„Dauguma jaunų žmonių po mokyklos baigimo iškeliauja į didžiuosius miestus, o pajutę, kiek daug gali ten, nebenori grįžti į gimtuosius mažus miestelius. Mūsų organizacija jau penkerius metus dirba būtent su Vilkaviškio rajono jaunimu, taigi puikiai žinome, kokių puikių jaunuolių auga šiame krašte.
Žinoma, ne visi išvyksta, nemažai jaunimo lieka ir savo gimtajame krašte, nes nori tęsti šeimos ūkinę veiklą ar dar tiesiog nėra atradę savo gyvenimo kelio. Todėl norime juos įtraukti į projektą, kuriame jie ir gali tą kelią surasti. Norime įkvėpti jaunimą, kad šis suprastų, jog gali daug daugiau nei įsivaizduoja“, – prideda pašnekovė.
Mokėsi iš patyrusių verslininkų
Jaunimo verslumo ugdymo projektas truks trejus metus – iki 2022 metų. Jis susideda iš 4 skirtingų dalių: mentorių mokymų, verslumo mokymų, vizitų įmonėse ir verslo forumo.
„Kiekvienais metais į projektą kviečiami dalyvauti 17 naujų dalyvių – Vilkaviškio miesto jaunuolių, kuriems jau yra 18 ar daugiau metų, tačiau jie nedirba, ieško savo gyvenimo kelio ir galbūt nori jį susieti su verslu. Šiais metais vyko pirmasis projekto etapas – vyko mentorių mokymai. Turėjome 10 puikių mentorių, kurie savo žiniomis dalijosi su pagrindine projekto grupe – 17 jaunuolių“, – sako projekto vadovė.
Projekto metu apmokyti ir patys verslininkai. Jiems buvo skirti specialūs mokymai, kuriuose verslininkai supažindinti su mentoryste: kaip dirbti su jaunimu, perduoti žinias, atrasti ryšį su jaunu žmogumi.
O jaunuoliai dalyvavo savaitės trukmės verslumo stovykloje, kurioje įgijo pagrindinių žinių apie verslą, jo struktūrą ir procesus.
„Taip pat jie galvojo savo pačių verslo idėjas, kurioms ruošė verslo planus. Juose buvo paminėtos ir tolimesnės idėjos, įgyvendinimo vizijos ir komunikacijos galimybės. Visi dalyviai labai stengėsi, dirbo su savo verslo vizijomis, o šiandien matome, kad dalis jų iš idėjos virsta realybe“, – džiaugiasi M. Ružytė.
Stovyklos metu būta ir praktinių užsiėmimų – jų metu dalyviai tobulino savo asmeninius įgūdžius, diskutavo vienas su kitu.
„Nepamiršome ir komandos formavimo užsiėmimų, viešojo kalbėjimo seansų bei savęs pažinimo užsiėmimų. Taip pat kasdien vykdavo refleksijos, kad kiekvienas dalyvis asmeniškai įvertintų savo pasiekimus. Kiekvieną vakarą vykdavo susitikimai su verslininkais-mentoriais, kurie dalindavosi savo asmenine patirtimi bei praktiniais patarimais, kurie galėtų būti naudingi pačių dalyvių verslo idėjų tobulinimui“, – prideda pašnekovė.
Vėliau dalyviai keliavo į Kauno miesto įmones. Jose vyko susitikimai su daug metų verslo pasaulyje besisukančiais verslininkais.
„Labiausiai dalyviams įsiminė susitikai su A. Pelegrimu – mokyklos „Herojai“ vadovu. Iki šiol jaunuoliai apie jį kalba, sako: noriu būti toks pats verslininkas kaip Andrius: protingas, motyvuojantis, malonus, linksmas, kūrybingas. Pasak jų, šis žmogus užkrečia motyvacija, tiki savo idėja, siekia ne tik ekonominės naudos, bet ir prisideda prie visuomenės gerovės“, – dalijasi M. Ružytė.
Kuria naujas darbo vietas
Jos teigimu, komunikacija su projekto dalyviais vyksta iki šiol, o iniciatyvos nauda – aiškiai matoma.
„Jau paskutinę projekto dieną, kai dalyviai patys mentoriams ir svečiams pristatė savo verslo idėjas ir jų įgyvendinimo planus, negalėjau atsižavėti jų drąsą bei pasitikėjimu, logiškais argumentais, tikėjimu savimi. Dalyviai atrado ir savo talentų, naujų draugų ir būsimų kolegų. 5 dalyviai dar iki šiol nemetė savo verslo idėjos, bando jas realizuoti – kreipiasi pagalbos tiek į mentorius, tiek į mane pačią, tiek į kitus dalyvius.
Gera matyti, kad tie patys dalyviai, kurie be galo nenorėjo ir bijojo dalyvauti pirmą kartą, su trenksmu grįžta į kitas mūsų organizuojamas veiklas – jau po pirmųjų projektų pamatai, kad dalyviai atsiskleidžia įvairiomis spalvomis. Mūsų tikslas parodyti jaunimui, kad jie gali daug, o kai jie supranta, kad tikrai gali – jų jau niekas nesustabys“,– šypsosi pašnekovė.
Ružytė prideda, kad projektas svarbus ne tik jaunuoliams, svajojantiems sukurti savo verslą. Tai taip pat naudinga ir Vilkaviškio miestui – nauji verslai kuria naujas, patrauklias darbo vietas.
Projektas finansuotas pagal ES fondų investicijų veiksmų programą, kurios tikslas – paskatinti piliečius būti aktyvius, savo miestuose kurti iniciatyvas ir taip mažinti socialinę atskirtį Lietuvoje. Daugiau apie galimybes inicijuoti projektus savo mieste ar bendruomenėje www.miestobendruomene.lt.